:: دوره 5، شماره 2 - ( 8-1394 ) ::
دوره 5 شماره 2 صفحات 257-250 برگشت به فهرست نسخه ها
استفاده از الگوریتم رقابت استعماری در بهینه سازی چندجمله‌ای‌های جهانی (مطالعه موردی: تصحیح هندسی تصویر IKONOS، و تصویر (SPOT
زانا ذکریایی نژاد، عبدالله عزت پناه، رضا رمضانیان*
چکیده:   (5201 مشاهده)

امروزه، تعداد تصاویر با توان تفکیک مکانی بالا در جوامع سنجش از دور و فتوگرامتری به شکل روز افزونی در حال افزایش است. هر چند که این تصاویر حاوی اطلاعات زیادی هستند، اما نبود داده های افمریز و اطلاعات کالیبراسیون سنجنده ها، به کاربران اجازه استفاده از مدل های فیزیکی دقیق جهت ایجاد ارتباط بین فضای عکسی و فضای زمینی را فراهم نمی کند. به عنوان یک راه حل جایگزین، چند مدل غیر پارامتریک همچون چند جمله ای های جهانی توسعه یافته و استفاده شده اند. این مقاله یک روش ترکیبی را بر اساس استفاده از الگوریتم رقابت استعماری برای یافتن بهترین ترم های چند جمله ای ها ارائه می دهد. روش مذکور برای تصحیح هندسی دو پایگاه داده مختلف، تصویری از سکوی IKONOS و تصویر SPOT با استفاده از ترکیب های متفاوتی از نقاط کنترل زمینی و نقاط مستقل چک اعمال شد که توانایی این روش را در رسیدن به دقت های زیر پیکسلی نشان داد. علاوه بر این، مدت زمان لازم برای اجرای الگوریتم به میزان قابل توجهی در مقایسه با سایر الگوریتم های بهینه سازی همچون ژنتیک و کلونی ذرات کمتر بود.

واژه‌های کلیدی: تصحیح هندسی، چند جمله ای های جهانی، انتخاب بهترین ترم ها، الگوریتم رقابت استعماری
متن کامل [PDF 356 kb]   (3188 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فتوگرامتری و سنجش از دور


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 2 - ( 8-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها